DJ czy zespół na wesele

DJ czy zespół na wesele? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze?

Odpowiednio dobrania muzyka jest jednym z najważniejszych czynników udanego wesela. Wybór osoby bądź osób odpowiedzialnych za otoczkę muzyczną najczęściej spoczywa na barkach Pary Młodej. Obecnie najpopularniejszymi opcjami są DJ na wesele oraz zespół weselny. Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie wariant? Podpowiadam poniżej.

Skoro mowa o doborze muzyki to w przypadku zespołu musimy dowiedzieć się jakie utwory ma swojej ofercie i czy będą nam one odpowiadać na przyjęciu. W przypadku DJ może wyglądać to odwrotnie – Para Młoda może nakreślić swój repertuar muzyczny i dowiedzieć się czy DJ dobrze się w nim czuje.

DJ na wesele

Podstawowa różnica między dj’em a zespołem weselnym jest sposób prezentowania muzyki – DJ odtwarza muzykę z płyt lub nośników, zespół natomiast wykonuje muzykę na żywo. Plusem DJ-a na weselu jest fakt, że może odtworzyć niemalże każdy utwór – w naszej ofercie posiadamy ponad 5 000 nagrań z różnych gatunków, muzyka oferowana przez kapele rzadko kiedy przekracza 200 piosenek więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że podczas przyjęcia weselnego nie usłyszymy utworu który sobie zażyczymy.

Innym czynnikiem przemawiającym za wyborem DJ’a jest sprzęt, podczas gdy zespoły muszą inwestować pieniądze w instrumenty, DJ może przeznaczyć swojej fundusze na nowinki techniczne takiej jak wysokiej jakości nagłośnienie czy dekoracja światłem. Ze swojego doświadczenia mogę tylko napisać, że będąc na wielu weselach jakość gość rzadko kiedy spotkałem się aby zespół miał naprawdę wysokiej jakości nagłośnienie, a dekorację światłem – raz – zrealizowaną przez firmę tym się zajmującą. Na pewno są zespoły które oferują obsługę na dobrym sprzęcie, ale w takim wariancie trzeba się liczyć z dużym wydatkiem.

Skoro poruszyłem kwestię wydatków to DJ na wesele jest z pewnością tańszą opcją, wynika to głównie z ilości zatrudnianych osób – DJ może wprowadzić imprezę sam lub z wodzirejem albo konferansjerem podczas gdy zespół potrzebuję do działania przynajmniej 3 osób, jednak rzadko kiedy jest ich mniej niż 4.

Czasami może trafić się DJ który ma doskonałą umiejętność doboru utworów do tańczących gości, ale słabo czujący się z mikrofonem. W takim przypadku warto rozważyć opcję DJ + wodzirej lub DJ + konferansjer. Takie rozwiązanie poza niewiele wyższą ceną ma tylko same plusy – przede wszystkim każda z tych osób może skupić się w 100% na tym co robi najlepiej. W przypadku prowadzenia zabaw czy innych wydarzeń weselnych w których trzeba puścić muzykę w określonych momentach osoba prowadząca może wyjść do gości co lepiej wpłynie na integrację – sam DJ tego nie zrobi ponieważ musi stać przy stanowisku i odtwarzać muzykę.

DJ na wesele

Zespół muzyczny na wesele

Wynajęcie zespołu często wiąże się z dużo większymi kosztami niż wynajęcie DJ-a, mimo tego wiele osób – zwłaszcza ze starszego pokolenia ceni sobie bardziej muzykę wykonywaną na żywo.

Plusem zespołu jest na pewno możliwość wykonywania utworów na różne sposoby, w wersjach do tej pory nieznanych gościom. Przygrywki takie jak np. „Sto lat” wykonywane przez zespół na pewno będą brzmieć lepiej niż muzyka odtworzona przez DJ’a.

Przewagą zespołu nad DJ’em jest również mobilność – podczas gdy DJ musi być ciągle podpięty do prądu zespół może towarzyszyć Parze Młodej już od wyjścia z domu przez całą drogę do sali weselnej.

Gatunkiem muzycznym, który zdecydowanie lepiej sprawdzi się w wykonaniu na żywo jest biesiada, atrakcją może być również akordeonista, który podczas biesiady może wyjść ze swoim instrumentem do gości siedzących przy stołach.

Zespół na wesele

Zespół muzyczny wraz z DJ'em

Coraz częściej spotykaną opcją jest wybór zespołu weselnego wraz z DJ’em. Jest to świetna alternatywa dla par które wiedzą, że na ich weselu będzie podział na zwolenników „orkiestry” oraz tych którzy wolą bawić się przy oryginalnych wersjach utworów odtwarzanych przez DJ’a.

Wesela w takim składzie zazwyczaj wyglądają w taki sposób, że od początku na pierwszym planie występuje zespół, odpowiada za powitanie gości, pierwszy taniec czy oczepiny. W tym czasie rolą DJ’a jest wypełnienie przerw pomiędzy grą zespołu poprzez odtwarzanie mniej tanecznej muzyki, przyjemnej dla ucha, pozwalającej milej zrelaksować się gościom po tańcach przy muzyce serwowanej przez zespół.

Wraz z upływem czasu rola DJ’a wzrasta,  jego muzyka staje się coraz bardziej dynamiczna, zachęcająca gości do tańca. W tym momencie bloki muzyczne zespołu i DJ’a mogą się między sobą przeplatać, a parkiet nie pozostanie pusty przez dłuższy czas.

Ostatnim etapem takiego wesela (zazwyczaj 1-2h po oczepinach) jest całkowite przejęcie sterów przez DJ’a. Zespół kończy swoją pracę, a na parkiecie rozbrzmiewają już tylko utwory w oryginalnych wersjach do białego rana.