Konferansjer czy wodzirej na wesele

DJ czy prezenter muzyczny? Wodzirej czy konferansjer? Zdecyduj w jaki sposób ma być prowadzone Twoje wesele.

Zwykle podczas poszukiwań osoby prowadzącej nasze wesele możemy natknąć się frazy DJ, wodzirej, konferansjer czy  prezenter muzyczny.  Do wyboru mamy obsługę jednoosobową, dwuosobową, a przy większych wydarzeniach dochodzą osoby odpowiedzialne za obsługę techniczną (np. akustyk czy oświetleniowec). Jak zatem wybrać najodpowiedniejszego DJ’a na nasze wesele? Już spieszę z pomocą, mam nadzieję, że poniższy tekst w dużym stopniu Wam to ułatwi.

Obsługa przez jedną czy przez dwie osoby?

Pierwszą kwestią nad którą musicie się zastanowić podczas wyboru usługodawcy muzycznego to to czy chcecie obsługę jedno czy dwuosobową. W mojej ocenie obsługa przez DJ’a oraz wodzireja jest dużo lepszym rozwiązaniem. Wodzirej jest tą osobą która powinna nadzorować wesele od strony parkietu, przebywać w towarzystwie goście, wpływać na integrację poprzez prowadzenie zabaw. W każdej chwili może pójść do Pary Młodej czy świadków zapytać się czy wszystko przebiega zgodne z ich oczekiwaniami, a także doprecyzować czas rozpoczęcia punktów scenariusza (początek pierwszego tańca, podziękowań, podania tortu itp.). DJ stojący za konsoletą, zajęty rozmyślaniem jakim to kolejnym utworem poderwać publikę nie będzie miał takiej swobody. Można powiedzieć, że wodzirej jest takim szpiegiem dj’a dopinającym wesele od strony organizacyjnej.

Kolejnym aspektem przemawiającym za obsługą 1+1 jest bagaż doświadczeń każdej ze stron. DJ jak i wodzirej uczestniczyli w różnego rodzaju imprezach o różnym charakterze muzycznym. Może się zdarzyć, że po wspólnej burzy mózgów wyniosą wesele na jeszcze wyższy poziom. W końcu co dwie głowy to nie jedna 😊

Z mojej strony mogę jeszcze poruszyć kwestię samego komfortu psychicznego. Dla ułatwienia podam przykład bliższy Waszym sercom. Wyobraźcie sobie i porównajcie pierwszy dzień w nowej pracy, kiedy idziecie do niej sami, a kiedy z osobą z którą się dobrze znacie. Czy drugi scenariusz nie będzie dla Was przyjemniejszy? Będziecie czuć się bardziej komfortowo jeśli obok będzie ktoś kto w każdej chwili wyciągnie pomocną dłoń, wesprze, doradzi. Podobnie sytuacja wygląda z DJ’em – idzie na imprezę na której z reguły nikogo nie zna (dodatkowo musi trafić w ich gusta muzyczne) poza Parą Młodą z którą umawiał głównie tylko kwestię formalne. Bratnia dusza w postaci wodzireja czy konferansjera pomoże mu zniwelować stres i lepiej skupić się na swoich zadaniach.

Niemal każdy stresuje się pierwszym dniem w nowej pracy, chyba że mu na niej nie zależy – podobnie jest z dj’ami którzy każde zlecenie traktują jak chleb powszedni i realizują je sztampowo, bez żadnej kreatywności ze swojej strony – niestety takie osoby również można spotkać w branży muzycznej.

 
Konferansjer na wesele

Jaki DJ na wesele?

Jeśli już zdecydowaliście czy chcecie obsługę jedno czy dwuosobową pora na zdecydowanie jakiego DJ’a chcecie na swoim przyjęciu. Przede wszystkim dj to osoba zajmująca się odtwarzaniem muzyki na imprezie w taki sposób aby wkomponować się w jej charakter oraz w gust jest uczestników. Możemy teraz wyróżnić dwie charakterystyki pracy:

DJ miksujący – dj miksujący utwory poprzez nakładanie ich na siebie utworów, tworzący ciągłość muzyczną, dodający przy tym różne efekty muzyczne czy skrecz. 

DJ – prezenter muzyczny – odtwarza utwory jeden po drugim, nie nakłada ich na siebie, nie dodaje od siebie żadnych efektów, utwory grane są w oryginalnych, wszystkim znanym wersjach.

Która z tych opcji jest lepsza zależy od Was. Zazwyczaj na weselach wybiera się opcję dj-a prezentera muzycznego. Wiele osób nie lubi miksowanej muzyki, dodatkowo ludzie, zwłaszcza Ci starsi chcą wiedzieć kiedy mogą podziękować sobie za taniec. Poza tym nie wszystkie utwory dobrze brzmią złączone ze sobą – nie wyobrażam sobie zmiksowania np. Time Of My Life z Anną Jantar – nic dobrego z tego nie wyjdzie 😊

Jeżeli jednak jesteście fanami muzyki elektronicznej to nic nie szkodzi aby podzielić wesele na część, nazwijmy ją „radiową” gdzie utwory odtwarzane są jeden po drugim i na część dyskotekową z miksem Waszych ulubionych nagrań. Taką opcje często stosuje się po oczepinach. Jak to ma wyglądać – zależy od Was. Wasze wesele – Wasze zasady 😊

 
DJ na wesele

Jaka muzyka na wesele?

Każde wesele jest inne. Idealne przyjęcie powinno być skrojone pod oczekiwania Pary Młodej. Każdy ma inny gust muzyczny – osoba lubiąca disco polo nie będzie dobrze się bawić na weselu bez tego gatunku i odwrotnie. Dopasowanie wszystkim muzycznie czasami bywa bardzo trudnym zadaniem. Nowożeńcy zazwyczaj wiedzą przy jakiej muzyce lubią bawić się ich goście, dlatego podczas organizacji przyjęcia zawsze proszę Parę Młodą o dostarczenie 3 list:

  1. Lista do 20 utworów które muszą zabrzmieć na weselu.
  2. Lista do 20 utworów które mogą się pojawić, ale nie muszą.
  3. Lista utworów/gatunków zakazanych.

Taki krótki zestaw nakreśli nam kierunki muzyczne w jakich mamy się poruszać i z pewnością ułatwi nam pracę.

Może się jednak zdarzyć, że goście nie będą chcieć bawić się przy muzyce wskazanej przez Was, a oczekują czegoś co dodaliście do czarnej listy. Musicie rozważyć również ten scenariusz, wbrew pozorom zdarza się on dość często.

 

Wodzirej czy konferansjer na wesele?

Wodzirej czy też konferansjer to osoby czuwające nad przebiegiem wesela zgodnie z założonym scenariuszem. Różnica w ich pracy może być dla Was znacząca dlatego warto dobrze się zastanowić kogo tak naprawdę chcecie na Waszym przyjęciu.

Konferansjer to osoba która używa mikrofonu w minimalnych ilościach, zaprosi na parkiet, zapowie najważniejsze wydarzenia wesela takie jak pierwszy taniec, podziękowania dla rodziców, tort czy też oczepiny. Wzniesie także toast za zdrowie Pary Młodej, a także poprowadzi oczepiny.

Praca wodzireja skupiona jest na częstszym używaniu mikrofonu, zbliżona jest do pracy animatora. Jest to osoba która dużo mówi podczas bloków tanecznych, prowadzi zabawy w trakcie wesela, nie tylko podczas oczepin, nie jest dla niej problemem wyciągnięcie ludzi od stołów „za rączkę”. Do swojej pracy może używać również różnych gadżetów czy przebrań.

Wybór wodzirej czy konferansjer zależy od zaplanowanej formy wesela, jeżeli chcecie osoby która będzie zaciągała ludzi do tańca oraz prowadziła przeróżne zabawy i żeby wszędzie było jej pełno – wybierzcie wodzireja. Jeżeli wesele ma mieć formę bardziej dostojną, bankietową – konferansjera. Nic nie stoi na przeszkodzie żebyście to sami określili wodzirejowi/konferansjerowi swoje preferencje.

Wodzirej na wesele